13 Nisan 2008 Pazar

Mucize Ürün Polen


Polen arıların bizlere sunmuş olduğu en değerli ürünler arasında yer almaktadır.Bir çok alanda kullanılıp,hastalıklara karşı vücudu korur,enerji verir ve büyümeyi hızlandırır.Her yaşta kullanılabilir fakat pollen alerjisi olan insanların kullanması tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir.
POLEN NEDİR?
Polen çiçekli bitkilerin anterlerinde oluşan ve döllenmede rol olan erkek üreme birimidir. Polen 6 - 200 mm çapında değişik renklerde, şekillerde ve yapıdadır. Polen protein,vitamin,mineral madde ve enzimler bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Arılar kovanın protein ihtiyacını karşılamak,yavruları beslemek için polen toplarlar ve bunları kovana taşıyarak petek gözlerinde depolarlar.
TAZE POLENPolen çiçeklerin erkek üreme hücreleridir ve proteinler, vitaminler, esansiyel amino asitler, yağ asitleri, mineral maddeler ve iz elementler bakımından çok zengin bir gıda maddesidir. Polenler taze, dondurulmuş, kurutulmuş ve tablet haline getirilmiş haplar halinde pazarlanmaktadır. Krell, "İnsanlar tarafından günlük olarak protein, vitamin ve mineral madde gereksinimi karşılamak için sadece POLEN yemek yeterlidir" diyor. Ayrıca beslenme amacıyla alınan polenin Synergist etki yaparak yani birçok yararlı maddenin karşılıklı etkileşmesi ile metabolizmanın sindirimini iyileştirmektedir. Polende bulunan besinler, dengesiz alınan besinleri dengeleyerek açıkları kapattıkları ve besinlerin alınımını kolaylaştırdıkları bildirilmektedir. Beslenme bozukluğu bütün dünyada en çok protein ve kalori yetersizliği ile göze çarpar. Bir ortalamaya göre dünyada 0-6 yaş arasındaki bütün çocukların % 70'i protein yetersizliğinden hasta sayılmaktadır. Türkiye'de 2 milyondan fazla çocuk protein yetersizliğinden sıhhatsizdir. Polende ortalama %25 protein vardır. Çocuklar bir kahve kaşığı polenle protein ve birçok vitamin ihtiyacını karşılayabilir.
POLEN KONUSUNDA BİLİM ADAMLARININ TESPİTLERİ***Chauvin ve Lenamand araştırmalarıyla polenin antibiyotikler içerdiğini ve bakterilerde üremeyi durdurucu etki gösterdiğini tespit etmiştir. Grecen ve Enci'nin yaptığı çalışmalarda Staphylococcus, Salmonella, e. coli ve Bacillis Anthracis' e karşı etkili olduğu ve bunların üremelerini engellediği tespit edilmiştir. ***Caillas' tan edinilen bilgilere göre polen kürü uygulaması ile en inatçı bağırsak iltihabı bile iyileştirilir. Polenler bağırsak bakteri ve fermentleri üzerinde olumlu etki yapar. ***Polende bulunan Rutin kılcal damarları etkileyerek fazla kanamaya engel olur. Kalp kasını güçlendirir. ***Polende bulunan ve gelişmeye, büyümeye etki eden hormonlarla ilgili çalışmalar sonucunda polen yedirilen hayvanlar aynı değerde protein ve vitamin alanlardan daha hızlı gelişmişlerdir. ***Costantini ve Albore, evcil hayvanların ve laboratuvar böceklerinin yemlerine eklenen polenin, büyüme hızını artırdığı, sindirimi kolaylaştırdığı ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığını belirtmektedir. Dengeli .hazırlanan yeme %2.5 oranında polen eklenmesinin tavuklarda yemden yararlanma düzeyini artırdığı tespit edilmiştir. . ***Sporcular, özellikle yüksek performans isteyen branştakiler bol miktarda polen tüketmelidir. ***Lord Hauser' e göre polen bira mayasından 38 misli daha fazla B vitaminleri içermektedir. ***Sehmidt ve Buchman polendeki protein ve mineral madde ile Thiamin ve Riboflavin miktarının dana etindekinden l0 at daha fazla olduğunu belirtmektedir. ***Polende bulunan Ribofavin'in görme üzerindeki etkisi büyüktür. Birçok olayda şaşırtıcı sonuçların alındığı ve görme yeteneğinin arttığı saptanmıştır.
POLENİN FAYDALARI
1.Polen kansız insanlar için faydalıdır. A1yuvar sayısını %25-30, hemoglobini % 15 oranında yükseltir. 2. Polen içerdiği antibiyotiklerle en inatçı bağırsak iltihaplarını iyileştirir. 3. Polen vücudumuzu zinde tutar. 4. Sporda yüksek performans sağlar. 5. Aşırı yorgunluk ve stresten kaynaklanan cinsel isteksizliği giderir. 6. Kabızlık ve bağırsaktaki tıkanmaları ortadan kaldırır. 7. İnsanlardaki aşırı sinirliliği ortadan kaldırır. İnsanı rahatlatır. 8 İnatçı ishalleri tedavi eder. 9. Polen kabızlığı önleyerek hemoroidi iyileştirir, . 10. Görme üzerindeki etkisi büyüktür. Birçok olaylarda görme yeteneğini artırdığı saptanmıştır. 11.Polenin saç sayısını artırdığı ve saçın dökülmesini önlediği tespit edilmiştir. 12. Polen prostat hastalarında iyileştirici etki yapar. 13. Polen gelişmeyi ve büyümeyi hızlandırır. 14. Polen kılcal damarları etkileyerek fazla kanamaya engel olur. Kalp kasının çalışmasını güçlendirir. 15. Polen hücre yenileyicidir. Kanser tedavisinde destekleyicidir. 16. Yüksek tansiyon ve soğuk algınlığında etkilidir. 17. Son yıllarda hayvancılıkta yarış atlarının, balıkların, iyi ötmeyen kafes kuşlarının, civciv ve tavukların aktivitesinin, verimliliğinin, hızlı gelişmesinin ve sindirim kolaylığının sağlanmasında kullanılmaktadır. 18. Polen. düşünme yeteneğini artırır. 19. Kısa sürede kişileri enerji ve canlılığa kavuşturur. 20. Deri göz kapağı iltihaplarını önler. 21. Sinerjik etki ile vücut dayanıklılığını artırır ve enerji verir. 22. Hastalıktan kalkanları kısa sürede eski enerji ve canlılığa kavuşturur. 23. Acıktıkça polen yenilerek desteklenen diyetlerle çok rahat kilo verilebilir. 24. Yemekten yarım saat önce alınan polen, alınan gıdalardan tam faydalanmayı sağlar ve kilo aldırır.
POLENİN KULLANIMI
Polen, daha önce de bahsedildiği üzere canlının gelişmesi ve büyümesi için günlük alınması gereken tüm gerekli maddeleri uygun denge içinde bulunduran yegane doğal besindir. Bu bakımdan insan sağlığı ve beslenmesinde ve genel vücut direncinin korunmasında büyük öneme sahiptir. Polen, sabahları aç karnına, kahvaltıdan en az yarım saat önce ya da akşam yemeğinden en az 4 saat sonra tercihen yatmadan önce sade olarak veya ılık süt ve meyve suları içinde alınmalıdır. Günlük alınması gereken doz duruma göre, yetişkinlerde 15-40 g, 6-12 yaş grubu çocuklarda 10-15 g, 3-5 yaş grubu çocuklarda ise 5-15 g.dır. Bir yemek kaşığı kuru polen yaklaşık 10 g.dır.

Hiç yorum yok: